Kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie je jemná manuální technika, pomocí které můžeme efektivně a účinně uvolnit napětí a tenzi uloženou hluboce v našem těle. Využitím jemného doteku se uvolní bloky uložené v měkkých tkáních, které obklopují centrální nervovou soustavu. Kraniosakrální terapie je vhodná při řešení nejrůznějších problémů a bolestí spojených s pohybovým aparátem a dále také při různých dysfunkcích orgánů. Posiluje organismus a podporuje jeho odolnost vůči nemocem.

Jak funguje kraniosakrální terapie?

Dr. Upledger objevil, že mezi pánví (os sacrum) a lebkou (cranium) existuje významná souvislost, která se projevuje v páteřním kanálu – spojení mezi os sacrum a os occipitale. Zde pulsuje energie ve formě tzv. mozkomíšní tekutiny. Odtud také pochází název pro Kraniosakrální terapii. Techniky této terapie jsou zaměřeny na nejvyšší možnou harmonizaci pulsující tekutiny, a tím i na aktivizaci vlastních léčebných sil těla a jejich stimulaci.

Každý den jsme vystaveni nejrůznějším negativním vlivům jako např. stresu a napětí, se kterým se musí naše tělo umět vypořádat. Tyto vlivy mohou způsobit stažení tkání a distorzi kraniosakrálního systému. Tyto distorze mohou následně způsobovat napětí, které se akumuluje okolo mozku a míchy a nakonec může ústit v blokády = restrikce. Restrikce následně tvoří bariéru zdravému fungování centrálního nervového systému a potenciálně i všech dalších systémů, které řídí CNS jako je zažívací, endokrinní, reprodukční, cévní, pohlavní a všechny ostatní systémy v těle.

Restrikce mohou být odhaleny a uvolněny využitím jednoduchých a jemných manuálních technik. Za využití lehkého doteku ruky hodnotíme pohmatem funkčnost kraniosakrálního systému na různých částech těla a rytmus cerbrospinální tekutiny pulsující okolo mozku a míchy.

Jemnými technikami se následně uvolňují restrikce v jakékoli tkáni, která ovlivňuje kraniosakrální sytém. Kraniosakrální terapie tímto způsobem vrací prostředí okolo mozku do rovnováhy a zvětšuje schopnost těla k sebekorekci.



Historie kraniosakrální terapie

Jejím zakladatelem je Dr. John E. Upledger, lékař zabývající se osteopatickou medicínou (osteologie = věda o kostech). Byl jedním z prvních západních lékařů, kteří objevili souvislost mezi tzv. spontánním vyléčením tzv. neřešitelných případů a pochopením nemoci jako učebního procesu. Kraniosakrální terapie učí, že fyzickému projevu nemoci předchází již dlouhou dobu disharmonie na jemně-hmotné úrovni.

Efekt kraniosakrální terapie

Právě kvůli svému největšímu léčivému potenciálu ji veřejnost často vidí jako ezoterickou vědu. Kraniosakrální terapie však zkoumala i věda, napříkladu studie z roku 2012 u migreniků potvrdila terapeutický efekt. Novější studie z roku 2023 také potvrzují snížení kortizolu (stresový hormon), pozitivní vliv na dlouhodobé bolesti krční páteře i zlepšení spánku u fibromyalgiků.

Protože Kraniosakrální systém ovlivňuje mnoho tělesných funkcí, používají dnes kraniosakrální terapii mnozí odborníci, včetně osteopatů, chiropraktiků, psychiatrů, psychologů, zubařů, fyzioterapeutů, terapeutů nemocí z povolání, akupunkturistů a profesionálních masérů.

S čím může pomoci?

Kraniosakrální terapie umí pracovat s fyzickými i psychickými tématy. Klientovi pomůže dostat se do klidu, parasympatikotonie, tedy doby, kdy tělo regeneruje a spouští samoreparační procesy. Je tedy výborným nástrojem, jak snížit kortizol v těle, ale také jak otevřít jinak náročná témata. Hodí se pro pacienty, které trápí:

· migréna

· chronické bolesti hlavy

· fibromyalgie

· bolestivá menstruace

· bolavá záda

· nadbytek stresu

· trauma

· bolesti temporomandibulárního kloubu (čelistního kloubu)

· opakované nemoci, které se neustále vrací

· poruchy imunity

· bolestivý pohlavní styk

· nespavost

· syndrom dráždivého tračníku

· zácpa

· Sudeckův syndrom (Syndrom komplexní regionální bolesti, KRSB)

· poruchy plodnost, neplodnost

· náladovost